ورزش های خیابانی همیشه جزو عوامل سرگرم کننده عموم مردم بوده‎‌اند که حتی در شرایطی این ورزش ها فراتر از سطح خیابانی رفته و تبدیل به یک ورزش جهانی شده اند که برای آن ها مسابقات مختلفی در سطح بین المللی برگزار میشود. ورزش اسکیت بردینگ نیز یکی از این ورزش های خیابانی است که امروزه بسیار جدی تر از همیشه توسط افراد دنبال میشود. در این مقاله تلاش شده است که اصلی ترین وسیله برای این ورزش را به شما معرفی کنیم و به این سوال جواب بدهیم که ( اسکیت برد چیست و یک اسکیت برد خوب از چه اجزایی تشکیل شده است؟ )

اسکیت بردینگ یا اسکیت بوردینگ یعنی چه ؟

اول از همه باید بدانیم که در اصل اسکیت بردینگ یا اسکیت بوردینگ چیست و چه معنایی دارد. اسکیت بردینگ در واقع یک ورزش است که با استفاده از یک اسکیت برد انجام شود. این عمل میتواند به صورت تفریحی، هنری یا به صورت جدی به عنوان یک ورزش دنبال شود. حتی در مواقعی توانایی این را دارد که به عنوان یک روش حمل و نقل روزانه شناخته بشود.

تاریخچه اسکیت بردینگ در هاله ای از ابهام است و نمیتوان به صورت دقیق گفت که این ورزش توسط چه کسی و یا چه زمانی اختراع شد ولی میتوان حدس زد که این ورزش در دهه 50 میلادی در آمریکا به وجود آمده و ایده اولیه آن توسط موج سواران مطرح شده است که این ایده را با خود داشته اند که با تخته هایی موج سواری را در خیابان ها تجربه کنند. در طی این سالها اسکیت بردینگ دچار تغییراتی بسیاری شده است که باعث شده است به شکل امروزی خویش برسد.

اسکیت بردینگ در شروع کار خود فقط یک ورزش و سرگرمی خیابانی بود که بعد از گذشت سال ها توجه به این ورزش بیشتر و بیشتر شد و زمینه نفوذ خود را فراتر از کشور آمریکا برد و وارد عرصه ی جهانی شد. این ورزش به جایی رسید که در المپیک سال 2020 توکیو به عنوان یکی از ورزش ها موجود برای رقابت معرفی شد و در این لیست حضور داشت

اسکیت برد چیست و یک اسکیت برد خوب از چه اجزایی تشکیل شده است ؟
اسکیت برد چیست و یک اسکیت برد خوب از چه اجزایی تشکیل شده است ؟

اسکیت برد مهم ترین وسیله ورزش اسکیت بردینگ

حالا به سراغ جواب دادن این سوال میرویم که اسکیت برد چیست ؟

اسکیت برد یا تخته اسکیت مهمترین و ضروری ترین وسیله برای ورزش اسکیت بردینگ است و بدون داشتن این وسیله اصلا انجام این ورزش ممکن نیست. اسکیت برد از یک تخته که اکثرا به جنس چوبی است همراه با 4 چرخ برای حرکت کردن تشکیل میشود. این وسیله به صورت های مختلف و جنس های متنوعی ساخته میشود.

اجزای مختلف اسکیت برد

اسکیت برد شامل اجزای گوناگونی است که باعث تعریف شدن چیستی این وسیله میشود. اجزای تشکیل دهنده اسکیت برد به شرح زیر است :

دک یا تخته

تخته ی اسکیت برد قسمتی از آن است که فرد بر روی آن قرار میگیرد و تعادل خویش را حفظ میکند. امروزه برای ساخت این تخته از الیاف و چوب های مختلفی استفاده میشود که همه‌ی آنها برای مستحکم تر کردن این قسمت از اسکیت برد است. اگر تخته یا دک اسکیت برد استحکام لازمه را نداشته باشد میتواند باعث آسیب فیزیکی به استفاده کننده آن شود. اندازه تخته میتواند متغیر باشد ولی دارای استانداردی نیز است. این استاندارد 7 تا 9 اینچ است که همانطور که گفته شد شاید بعضی از افراد این استاندارد را ترجیح ندهند و بخواهند که اندازه ای متفاوتی از اسکیت برد را داشته باشند.

تراک ها

عموما هر اسکیت برد دارای 2 تراک است که چرخ ها را به آن وصل میکند. آلیاژی که برای ساخت این قسمت استفاده میشود نیز دارای اهمیت بسیاری است به همین دلیل اکثرا این بخش از اسکیت برد را از آلیاژ ها و فلزات گرانبها و مقاوم میسازند تا تمام ویژگی های لازمه ای که تراک ها نیاز است داشته باشند.

چرخ ها

و اما دلیل اصلی حرکت اسکیت برد و یکی از مهمترین بخش های ان یعنی چرخ ها. اندازه ها وشکل های مختلفی از این چرخ ها تولید میشود، چرخ های بزرگ برای پریدن ها و حرکات نمایشی بهتر و راحتتر هستند و چرخ های کوچک باعث میشوند تخته اسکیت برد به سطح زمین نزدیکتر شود به همین دلیل نیروی کمتری برای به حرکت اوردن آن مصرف شود. چرخ ها از حیث سختی نیز متفاوتند و اشکال متفاوت آن باعث سخت تر شدن یا راحت تر شدن پروسه اسکیت بردینگ میشود.

بلبرینگ

هر یک از چرخ های اسکیت برد از 2 بلبرینگ ساچمه ای ساخته شده است. به طور عادی به غیر از چند مورد استثنایی بلبرینگ ها دارای اندازه‌ی استاندارد صنعتی هستند که معمولا برای ساخت آنها از فلز استیل استفاده شده است.

ترفند های اسکیت برد

صدها ترفند در اسکیت بردینگ وجود دارد که یکی از ابتدایی ترین آنها حرکت Ollie است که شامل کوبیدن پا به قسمت انتهایی تخته و لغزاندن همزمان پا تا فرد با تخته بپرد. ده ها ترفند دیگر با پیشرفته کردن مهارت Ollie شروع میشود.

یکی دیگر از ترفند های محبوب در اسکیت بردینگ کیک فلیپ است که با چرخاندن تخته زیر پاها صورت میگیرد. ترفند ها و مهارت های بسیاری در عرصه اسکیت بردینگ وجود دارد که میتوانید با تمرین و تلاش آن ها را یاد بگیرید و خودتان شخصا اجرایشان کنید.

اسکیت برد در المپیک

در المپیک 2020 توکیو اسکیت برد یکی از 5 رشته ورزشی جدیدی بود که به المپیک راه یافته بودند. این ورزش در 2 رشته خیابانی و پارکی برگذار شد و مسابقات جداگانه ای برای مردان و زنان داشت.

اسکیت برد پارک شامل سوار شدن در یک کاسه و فرورفتگی بود که با افزایش سرعت و انجام حرکات نمایشی در هوا و… انجام می پذیرفت. در بخش خیابانی سوار بر موانع، ریل ها ، پله ها و شیب ها صورت میگیرد.

خرید اسکیت برد مناسب

\با توضیحاتی که در متن بالا داده شد نتیجه این میشود که برای تهیه اسکیت برد مناسب باید بسیار دقت کرد بدلیل اینکه علاوه بر اینکه میتواند بر سلامت جسمی ما تاثیر گذار باشد دلیل این نیز میشود که تجربه ای سخت تر و یا راحت تری از اسکیت بردینگ تجربه کنیم. در سایت دلم خواست شما میتوانید با گشتن در دسته بندی لوازم ورزشی به راحتی اسکیت برد مورد نظر خود را پیدا کنید و در صورت علاقه مند شدن آن را از سایت ما تهیه کنید تا در اسرع وقت در دسترس شما قرار بگیرد.