نقش بسته بندی به دلیل اضافه شدن فروشگاه‌های اینترنتی در عرصه تجارت جهانی مهم‌تر از هر زمان دیگری است. نه تنها از یک محصول باید به بهترین شکل ممکن محافظت شود بلکه باید نوع بسته بندی نیز با مشتری ارتباط احساسی و روانی برقرار کند و یک برند ماندگار را در ذهن مشتری باقی بگذارد. به همین دلایل ذکر شده، در این مقاله تلاش شده است که انواع بسته بندی معرفی و به 5 مورد از بهترین و مهمترین آنها اشاره شود.

انواع بسته بندی محصول
انواع بسته بندی محصول

بهترین راه حمل و نقل و نگهداری محصول چیست؟

هدف اصلی بسته بندی محصولات نگهداری از آن محصولات است. بنابراین شما باید ویژگی های محصول خود را شناسایی کنید تا بر اساس آن ویژگی ها نوع بسته بندی مورد نظر خود را انتخاب کنید. هر نوع کالایی در حمل و نقل نیاز به بسته بندی خاصی دارد تا به بهترین شکل ممکن نگهداری شوند برای مثال موارد شکستنی نیاز به بسته بندی محکم و ضربه گیر دارند، از آن طرف مواد غذایی نیاز به نوعی بسته بندی دارند که از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری کند.

علاوه بر مسائل ایمنی و نگهداری محصول بسته بندی باید خاص و با یاد ماندنی باشد تا وقتی به دست مشتری می‌رسد محصول شما برای او خاص و ماندگار باشد و بداند که این محصول از شما خریداری شده است و شما خدمات ممتازی ارائه می‌دهید.

اندازه و شکل بسته‌ بندی ایده‌آل برای محصول

یکی دیگر از مواردی که هنگام بسته بندی محصولات باید به آن دقت شود اندازه و شکل بسته بندی مورد نظر است که باز هم این ویژگی باید با توجه به محصول و کالای مورد نظر طراحی شود. بسته بندی شما باید به اندازه‌‌ای بزرگ باشد تا از محصول محافظت کند و در عین حال انعطاف پذیر باشد تا شکلی مثل محصول شما را به خود بگیرد.

بودجه شما چقدر است ؟

اما بودجه‌ی مدنظر شما برای انتخاب انواع بسته بندی محصول سر آخر معین‌کننده این مبحث است که میخواهید بسته بندی شما چه ویژگی هایی داشته باشد. بیشتر فروشگاه ها خواستار این امر هستند که بهترین کیفیت بسته بندی را در عین ماندگار بودن و ضرر نداشتن برای محیط زیست را ارائه دهند ولی بودجه مورد نظر را برای عملی کردن این امر را در اختیار ندارند پس مطمئن شوید بهترین نوع پکجینگ را بر اساس بودجه خود انتخاب کنید.

5 نوع از رایج‌ترین و بهترین مواد بسته بندی

بعد از توضیحات مربوطه درباره اهمیت بسته بندی و و ویژگی های مدنظر در انتخاب نوع آن اکنون شروع به معرفی به 5 مورد از رایج‌ترین مواد مورد استفاده در صنعت پکجینگ میکنیم.

1.کاغذ

انواع بسته بندی محصول

میتوان کاغذ را محبوبترین ماده برای انواع بسته بندی محصول در نظر گرفت. کاغذ علاوه بر اینکه با محیط زیست سازگار است بسیار انعطاف پذیر نیز است که میتواند به راحتی هر کالا با هر نوع شکلی را در درون خود جای دهد، همچنین بر روی کاغذ میتوان براحتی اطلاعات محصول و همچنین شرکت توزیع کننده را ثبت کرد و به نوعی بسته بندی ممتازی ارائه داد.

2.مقوا

مقوا از سه لایه بوجود آمده است: لایه داخلی، لایه موجدار، لایه بیرونی. لایه موجدار استحکام و عایقی را فراهم میکند که مقوا را به یکی از استثنایی ترین و بهترین مواد بسته بندی تبدیل میکند. مقوا انعطاف پذیری بسیار قوی نیز دارد که همین امر باعث شده است که برای انواع محصولات مناسب باشد. مقوا هم برای اقلام سبک و هم برای اقلام سنگین با ایجاد تغییراتی مناسب و قابل استفاده میباشد.

3.شیشه

شیشه بدلیل توانایی خود در نگهداری طعم و طراوت اقلام موجود در آن قرن‌ها به عنوان یکی از مهمترین نوع بسته بندی ها در نظر گرفته شده است. شیشه هم از نظر ظاهری بسیار زیبا است و هم از نظر زیست محیطی به دلیل آسانی بازیافت آن بسیار مناسب است، اکثرا از بسته بندی شیشه‌ای برای نگهداری محصولات غذایی استفاده میشود، اما این را هم در نظر داشته باشید که حمل و نقل شیشه بسیار سنگین و شکننده است.

4.پلاستیک

انواع بسته بندی محصول

بسته بندی پلاستیکی در همه جای جهان وجود دارد، دلیل خوبی نیز برای آن است. پلاستیک بادوام، مقاوم، انعطاف پذیر، سبک،هوابند و همچنین میتوان آن را بسیار ارزان تولید کرد. سالانه بیش از 350 میلیون تن پلاستیک در جهان تولید میشود که نشان دهنده محبوبیت این نوع از بسته بندی است. البته بیشتر پلاستیک ها دوستدار محیط زیست نیستند و آسیب فراوانی به طبیعت وارد میکنند به همین دلیل بیشتر کسب و کارها از پلاستیک های قابل بازیافت استفاده میکنند که آسیب بسیار کمتری به محیط زیست وارد میکنند و همچنین از آلودگی هوا نیز جلوگیری میکنند.

پلاستیک های نرم را می توان برای ایجاد انواع بسته بندی پلاستیکی از جمله کیسه های پلاستیکی، بسته بندی حباب دار، بطری ها و موارد دیگر استفاده کرد. همچنین پلاستیک‌های سفت و سختی وجود دارد که می توان از آنها برای بسته بندی مایعاتی مانند شیر و آبمیوه یا برای محافظت از محصولات شکننده مانند لپ تاپ، تلفن و سایر دستگاه های الکترونیکی استفاده کرد. مشکل اصلی پلاستیک های سفت و سخت این است که بازیافت آنها سخت تر از پلاستیک های نرم است.

5.قوطی های فلزی

قوطی های فلزی قدمت بالایی در صنعت بسته بندی دارند و یکی از مهمترین انواع بسته بندی محصول هستند. تقریبا نزدیک به 2 قرن است که از این نوع پکجینگ به صورت گسترده استفاده میشود. قوطی های فلزی به دلیل مقاومت بالای خود در برابر ضربه خوردگی،نور خورشید،هوازدگی و… مورد توجه بسیاری از تولیدکننده ها قرار گرفته است. امروزه از قوطی های فلزی بیشتر در بسته بندی محصولات غذایی مثل غذاهای کنسرو شده استفاده میشود اما این نوع بسته بندی در عرصه های دیگر مثل بسته بندی اسباب بازی ها یا موارد تزئینی نیز حضور فعال دارد. از نظر جنس و مواد تشکیل دهنده قوطی های فلزی یا تین کنس بیشتر آنها امروزه از آلومنیوم ساخته میشوند که هم از نظر مقاومت و هم از نظر قیمت بسیار به صرفه است، اما در گذشته از آلیاژ قلع فولاد نیز برای ساخت این نوع بسته بندی استفاده میشد، که البته هزینه بالاتری نسبت به آلومینیوم داشت که همین امر باعث شد آلومینیوم جایگزین آلیاژ فولاد قلع بشود. شما میتوانید بهترین نوع قوطی های فلزی تزئینی را از سایت ما خریداری کنید کافیست به صفحه دسته بندی قوطی های فلزی مراجعه کنید.

امیدوارم که این مقاله برای شناخت انواع بسته بندی برای شما مفید و کمک کننده بوده باشد. سایت دلم خواست در تلاش اینست که بهترین ها را برای شما عرضه کند تا رضایت تمام و کمال شما را کسب کرده باشد.