ورزش همیشه بخشی اساسی از زندگی انسان‌ها بوده است. از دیرباز، مردم به دنبال روش‌هایی بوده‌اند که بتوانند به وسیله آنها به سلامتی و آرامش روحی دست یابند. در این راستا،  دو ورزش بسیار معروف به نام‌های یوگا” و “پیلاتس” برجسته شده‌اند. این دو روش ورزشی با تأکید بر تمرکز بر روی تنفس، قدرت عضلات، انعطاف پذیری و تعادل بدن، بهبود فیزیکی و روحی افراد را تقویت می‌کنند. در این مقاله میخواهیم لوازم ورزشی یوگا و پیلاتس را به شما معرفی کنیم.

تاریخچه ورزش یوگا و پیلاتس

ورزش همیشه بخشی اساسی از زندگی انسان‌ها بوده است. از دیرباز، مردم به دنبال روش‌هایی بوده‌اند که بتوانند به وسیله آنها به سلامتی و آرامش روحی دست یابند. در این راستا،  دو ورزش بسیار معروف به نام‌های یوگا” و “پیلاتس” برجسته شده‌اند. این دو روش ورزشی با تأکید بر تمرکز بر روی تنفس، قدرت عضلات، انعطاف پذیری و تعادل بدن، بهبود فیزیکی و روحی افراد را تقویت می‌کنند.

یوگا، یک روش ورزشی قدیمی است که در هند برگزار می‌شود. این روش بر اصولی فلسفی و روحانی  بناده است و هدف آن توازن بین بدن و ذهن است. در جلسات یوگا، انجام حرکاتی آرام و تمرکز بر تنفس عمیق، به افراد کمک می‌کند تا موجب کاهش استرس شود و آرامش روحی را تجربه کنند. همچنین، یوگا باعث افزایش انعطاف پذیری بدن، قدرت عضلات و تعادل بدن می‌شود.

از سوی دیگر، پیلاتس نیز یک ورزش هوازی است که در قرن بیستم توسط جوزف پیلاتس تأسیس شد. این روش بر تقویت عضلات اصلی بدن، بهبود قدرت و انعطاف پذیری، تعادل بدن و تمرکز بر تنفس دارد. در جلسات پیلاتس، از تمریناتی با استفاده از وزن بدن و تجهیزات کمک گرفته می‌شود. این تمرینات به افراد کمک می‌کنند تا عضلات خود را تقویت کنند و بهبودی در قوا و تعادل حرکتی داشته باشند.

هردو یوگا و پیلاتس، به عنوان روش‌هایی برای تقویت بدن و آرامش ذهن شناخته می‌شوند. هرکدام از این دو روش ورزشی مزایا و خواص خاص خود را دارند و می‌توانند بهبودی در سلامت و کیفیت زندگی فردی ایجاد کنند. با تمرین منظم یوگا و پیلاتس، افراد می‌توانند به تعادل بین بدن و ذهن دست یابند و به سلامتی و آرامش روحی نزدیک شوند.

یوگا در خانه

می‌توانید ورزش یوگا را در خانه انجام دهید. یوگا یک فعالیت بدنی است که به شما کمک می‌کند تناسب اندام، انعطاف پذیری، تعادل و آرامش را بهبود بخشید؛ برای انجام یوگا در خانه، شما نیاز به فضای کافی برای انجام حرکات ورزشی و یک محیط آرام و آرامش‌ بخش دارید.

برای شروع، می‌توانید ویدئوهای آموزشی یوگا را از منابع آنلاین مثل YouTube و آپارات یا برنامه‌های موبایل دانلود کنید. این ویدئوها به شما نشان می‌دهند که چگونه حرکات یوگا را درست انجام دهید و به شما راهنمایی می‌کنند. همچنین، کتاب‌ها و منابع متنی نیز می‌توانند به شما در یادگیری یوگا کمک کنند.

قبل از شروع، مهم است که به دقت و بامرکز حرکات را انجام دهید و به نظم و تنفس صحیح توجه کنید. همچنین، در صورت امکان، قبل از شروع به یوگا، با یک مربی مجرب مشورت کنید تا به شما راهنمایی های لازم را بدهد و از انجام حرکات نادرست جلوگیری کند.

برای شروع ورزش یوگا در خانه، می‌توانید این مراحل را دنبال کنید:

 1. انتخاب مکان: یک مکان آرام و صاف در خانه خود پیدا کنید که بتوانید در آن به راحتی حرکات یوگا را انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که فضای انتخابی شما به اندازه کافی بزرگ است تا بتوانید به طور کامل در آن حرکت کنید.
 2. تجهیزات: برای شروع، نیازی به تجهیزات پیچیده ندارید. یک متناسب یوگا (یوگا مت) و یک پتو برای قرار دادن زیر متناسب برای راحتی شما کافی است. در صورت تمایل، می‌توانید تجهیزات دیگری مانند بلوک یوگا، بندها و پتوهای دیگر نیز تهیه کنید.
 3. یافتن منابع آموزشی: برای شروع، می‌توانید از منابع آموزشی آنلاین استفاده کنید.ویدئوها، برنامه های آموزشی و وبسایت‌های یوگا معتبر می‌توانند به شما در یادگیری حرکات اصولی یوگا کمک کنند.
 4. تعیین برنامه: برنامه‌ریزی برای ورزش یوگا در خانه خود مهم است. تعیین زمان مشخصی را برای ورزش در نظر بگیرید سعی کنید به طور منظم و همراه با تمرینات پیشروی کنید. شروع با جلسات کوتاه و ساده و پس افزایش مدت زمان و پیچیدگی تمرینات را در نظر بگیرید.
 5. تمرکز بر تنفس: تمرکز بر تنفس در یوگا بسیار مهم است. در هنگام انجام حرکات، تمرکز خود را بر تنفس عمیق و صحیح قرار دهید. تنفس عمیق و آرام به شما کمک می‌کند تا بهتر به بدن خود حرکاتتان توجه کنید.
 6. احترام به محدودیت‌های بدن: در هنگام انجام یوگا، به بدن خود احترام بگذارید و به محدودیت‌های بدن توجه کنید. اگر در هر حرکتی احساس ناراحتی کردید کافی است تمرین را به شکل قبل متوقف کنید و به روشی که فشار کمتری به کمر شکم دست ها و بقیه بدن وارد می شود انجام دهید تا به عبارتی یوگا زده نشوید.

با تداوم و عملکرد منظم، شما می‌توانید از فواید ورزش یوگا در خانه بهره‌برداری کنید و بهبودهای قابل توجهی در سلامت و آرامش خود تجربه کنید.

معرفی 10 مدل از بهترین لوازم پیلاتس 

لوازم ورزشی یوگا، پیلاتس و ایروبیک، مجموعه‌ای از وسایل و تجهیزاتی است که برای انجام تمرینات این سه رشته ورزشی استفاده می‌شود. هر یک از این رشته‌ها به صورت مستقل و با تمرکز بر جوانب خاصی از ورزش و تناسب اندام، بهبود عملکرد بدن و روحیه شخصی می‌پردازند. در ادامه، به معرفی مختصری از انواع لوازم ورزشی یوگا، پیلاتس و ایروبیک می‌پردازیم:

مت یوگا و پیلاتس

مت یوگا یا پیلاتس یکی از اصلی‌ترین لوازم ورزشی یوگا و پیلاتس است که برای انجام تمرینات روی زمین و حفظ تعادل استفاده می‌شود. مت یوگا و یا مت پیلاتس باعث ایجاد پایه‌ای مناسب برای انجام حرکات و جلوگیری از لغزش می‌شود.

مت یوگا پیلاتس مدل NBR وکس اسپورت ضخامت 10 میلیمتر با کاور

مت یوگا و پلاتس مدل TPE وکس اسپورت 6 میلی متر

توپ پیلاتس و یوگا

 توپ پیلاتس و یوگا یک توپ بزرگ و نرم است که در تمرینات یوگا و پیلاتس برای تقویت عضلات مرکزی بدن، بهبود تعادل و افزایش انعطاف پذیری استفاده می‌شود.

توپ پیلاتس و یوگا وکس اسپورت قطر 25 سانتی متری

رینگ پیلاتس

 رینگ پیلاتس یا “مجموعه سرسره”، یک حلقه فلزی با دسته‌های دو طرف است که در تمرینات پیلاتس برای تقویت عضلات بازوها، پاها و مرکز بدن استفاده می‌شود.

خرید عمده رینگ پیلاتس وکس اسپورت

کش پیلاتس و یوگا

کش پیلاتس و یوگا یا بند مقاومتی یک لوازم جانبی ورزشی است که در تمرینات یوگا، پیلاتس و ایروبیک برای افزایش مقاومت و تقویت عضلات استفاده می‌شود. این بندها در سطوح مختلف مقاومت قابل تنظیم هستند و بر اساس میزان مقاومت، ضخامت و کیفیت مواد سازنده می توانند قیمت های گوناگونی داشته باشند.

کش مینی لوپ یوگا و پیلاتس مقاومت زیاد

کش پاورباند وکس اسپورت ضخامت متوسط عرض 4 سانتی متر

صندلی پیلاتس

صندلی پیلاتس یک وسیله مهم در تمرینات پیلاتس است که برای تقویت عضلات مرکزی بدن، بهبود تعادل و تمرینات صحیح نشستن استفاده می‌شود.

تراپی بال

 تراپی بال یک وسیله چندکاره است که در تمرینات یوگا، پیلاتس و ایروبیک برای تقویت عضلات مرکزی بدن، بهبود تعادل و افزایش انعطاف پذیری استفاده می‌شود. این وسیله شامل یک توپ بزرگ و یک بال است.

تخته استپ یوگا

تخته استپ یا بلوک یوگا یک لوازم جانبی است که در تمرینات یوگا برای افزایش ارتفاع و پشتیبانی در حرکات استفاده می‌شود. این بلوک‌ها به عنوان پشتیبانی در حرکات و تمرینات مختلف استفاده می‌شوند.

خرید تخته استپ یوگا و ایروبیک

دستگاه رولر پیلاتس

دستگاه رولر پیلاتس یک وسیله پیشرفته است که در تمرینات پیلاتس برای تقویت عضلات مرکزی بدن، بهبود تعادل و افزایش انعطاف پذیری استفاده می‌شود. این دستگاه شامل یک رولر بزرگ و صفحه اصلاح کننده است.

فوم رول یا زیر انداز یوگا

فوم رول یوگا یا زیر انداز یوگا عبارت است از یک پوشش نرم و راحت که برای انجام تمرینات یوگا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این زیر انداز به منظور ایجاد کفی مستقیم و آسان برای انجام حرکات یوگا طراحی شده است. از جمله نکاتی که باید در هنگام خرید زیرانداز یوگا و پیلاتس مد نظر داشت می توان به ضخامت مناسب، استحکام مناسب قابلیت شست و شو و ضد لغزش بودن آن اشاره کرد.

خرید فوم رول یوگا و پیلاتس

جوراب انگشتی یوگا و پیلاتس

جوراب‌ انگشتی یوگا دارای انگشتان جداگانه هستند، به طوری که هر انگشت پا در یک فضای مجزا قرار می‌گیرد.ین طراحی به شما اجازه می‌دهد تا انگشتان خود را به طور طبیعی حرکت داده و از انعطاف پذیری و تعادل بیشتر برخوردار شوید.

جوراب انگشتی یوگا معمولاً از مواد نرم و انعطاف پذیری ساخته می‌شوند که به پاها راحتی و ثبات لازم را در حین تمرینات یوگا می‌دهند. ضمناً، این جوراب‌ها معمولاً دارای کفی پشتیبان در قسمت کف پا و عقب پا هستند تا از لغزش جلوگیری کنند و به شما کمک کنند تا در حالت‌های یوگا بهتر تعادل برقرار کنید.

خرید جوراب انگشتی یوگا و پیلاتس وکس اسپورت

این لوازم ورزشی یوگا، پیلاتس و ایروبیک، با ارائه تنوع و امکانات مختلف، به شما امکان می‌دهند تمرینات متنوعی را در خانه یا در محیط‌های ورزشی مختلف انجام دهید و به بهبود عملکرد بدن و سلامتی خود بپردازید.

سوالات متداول یوگا و پیلاتس :

1. تفاوت اصلی یوگا و پیلاتس در چیست

تفاوت اصلی بین یوگا و پیلاتس در روش و هدف تمرین است. در حالی که هر دو فرم تمرین برای بهبود قوام، انعطاف‌پذیری و تعادل بدنی استفاده می‌شوند، روش و فلسفه آنها متفاوت است.

یوگا:

 • یوگا یک سیستم فلسفی و روش زندگی است که در هند برگرفته شده است. هدف اصلی یوگا، ادغام بدن، ذهن و روح است.
 • تمرینات یوگا شامل حرکات بدنی (آسانا)، تنفس (پرانایاما) و مدیتیشن است.
 • یوگا بر تقویت عضلات، افزایش انعطاف‌پذیری، تمرکز ذهنی، آرامش و تعادل روحی تأکید دارد.
 • در یوگا، تمرکز بر اتصال با نفس و حرکات آرام و جریانی است.

پیلاتس:

 • پیلاتس یک سیستم تمرینی توسعه یافته توسط جوزف پیلاتس است. هدف اصلی پیلاتس، تقویت عضلات اصلی بدن (مرکز قوام) و بهبود تعادل و کنترل بدن است.
 • تمرینات پیلاتس شامل حرکات کنترل شده و دقیق بدن، تمرکز بر تنفس صحیح و تمرکز ذهنی است.
 • پیلاتس بر تقویت عضلات اصلی بدن، بهبود نگهداری وضعیت بدن در طول روز، بهبود تعادل و اصلاح قوام بدن تأکید دارد.
 • در پیلاتس، تمرکز بر کنترل دقیق حرکات و تعادلدن است.

به طور خلاصه، یوگا بیشتر تمرکز بر اتصال بدن، ذهن و روح است و تأکید بر آرامش و تعادل روحی دارد، در حالی که پیلاتس بیشتر تمرکز بر تقویت عضلات اصلی بدن و بهبود کنترل و تعادل بدن دارد. همچنین، روش و تمرینات این دو فرم تمرینی نیز متفاوت است.

2. یوگا قدرتی یا همان پاور یوگا چیست؟ و چه فوایدی دارد؟ 

یوگای قدرتی در اواسط دهه ۱۹۹۰ در آمریکا به وجود آمد و از سبک آشتانگا یوگا سرچشمه می‌گیرد. در دهه ۱۹۹۰ دو مربی آمریکایی تحت آموزش بنیان‌گذار آشتانگا یوگا، پتبی جویس بودند و تصمیم گرفتند بر طبق دانش‌های خود از آشتانگا یوگا، سبک یوگای قدرتی را به وجود آورند.اگرچه آن دو تغییرات بسیاری در آشتانگا به وجود آوردند، ولی ریشه اصلی یوگا قدرتی سبک آشتانگا یوگا است.

پاور یوگا یک وینیاسا یوگای قوی بر پایه فیتنس است. این استایل اکتیو و ورزشی، از سیستم سنتی آشتانگا در اواسط 1990 گرفته شده است و بسیار شبیه آشتانگایوگا است. “برایان کِست” و “بِریل بِندِر بریچ” به طور همزمان این سبک یوگا را، که غربی شده آشتانگا است، در جهت اینکه آشتانگا یوگا قابل دسترسی شود، ارائه دادند. گاهی به پاوریوگا، “جیم یوگا” نیز گفته می شود چراکه آنقدری شدید طراحی شده تا برای ورزشکارها و دوستداران جیم غربی جذاب باشد. این استایل یوگا، مانند وینیاسا یک سری از آساناهای ثابت نیست. خیلی از اوقات، کلاس پاوریوگا، گرم است.

از شاخص‌ترین فواید یوگا قدرتی می‌توان به چربی‌سوزی، کالری‌سوزی، فرم دهی به بدن، بالا رفتن استقامت بدن و تقویت عضلات اشاره کرد.به علت اینکه سرعت و شدت انجام حرکات در یوگا قدرتی زیاد است، کالری‌سوزی بالایی دارد و به طور میانگین هر فرد، در ۳۰ دقیقه تمرین یوگا قدرتی ۱۴۴ کالری می‌سوزاند. یوگای قدرتی تأکید بسیار کمتری بر جنبه‌های معنوی یوگای سنتی، مانند مدیتیشن جمعی و یا تکنیک‌های تنفسی دارد و بیشتر تمرکز آن روی حرکات فیزیکی است، به همین علت استقامت قلبی و عروقی را بالا می‌برد. همچنین یوگا قدرتی فواید دیگری مانند استحکام استخوان‌ها، کمک به کنترل فشارخون بالا، بهبود سطح کلسترول، کنترل سطح قند خون و… دارد.

3. حرکات کششی یوگا و پیلاتس برای افزایش قد مناسب است؟! 

در یک مطالعه کوچک، نشان داده شد که ورزشکاران یوگا در مقایسه با افراد گروه کنترل، تراکم استخوان در ستون فقرات و باسن خود را افزایش داده‌اند و ازین جهت حرکات کششی یوگا و پیلاتس و در نتیجه ورزش یوگا و پیلاتس می تواند موجب افزایش قد و اصلاح استخوان بندی و همچنین استحکام استخوان ها شود. حرکات کششی یوگا برای انعطاف پذیری بدن و حفظ تعادل نیز بسیار مفید است. ورزشکاران در یک مطالعه، تعادل بهتری را پس از 10 هفته کلاس‌های یوگا نسبت به گروه کنترل ورزشکارانی که روال خود را تغییر ندادند، نشان دادند.

4. آیا پیلاتس و یوگا برای لاغری شکم مناسب است؟

اغلب مردم فکر می‌کنند پیلاتس فقط برای توانبخشی یا اصلاح ساختار بدن مناسب است. حتی گاهی اوقات این بحث به میان می آید که پیلاتس را نوعی تمرین کششی ملایم توصیف می‌کنند. این صحیح است که ورزش پیلاتس به اندازه تمرینات هوازی، مانند دویدن یا شنا کردن بر کاهش وزن تاثیر ندارد. اما وقتی به طور منظم تمرین شود، یک تمرین چربی سوز عالی با فواید بی نظیر دیگری است که در دویدن یا شنا کردن به آن‌ها دست پیدا نخواهید کرد.

برای تغییر نسبت چربی به عضله، علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی مناسب باید تمرینات با وزن بدن و تمرینات مقاومتی مانند پیلاتس نیز انجام داد. پیلاتس برای تقویت و ساخت عضلات بدون چربی و بهبود ساختار بدن روش خاص و بسیار موثری دارد. تمرین پیلاتس می‌تواند با هماهنگ کردن ذهن و جسم به ما در کاهش وزن کمک شایانی کند.

با این حال، برای کاهش توده چربی یا همان چربی سوزی و از دست ندادن توده عضلانی و به دست آوردن نتیجه مطلوب در کاهش وزن، باید استراتژی و برنامه‌ی بلند مدت داشت. تغییر ترکیب بدن با افزودن عضله و کاهش چربی تاثیر مثبتی بر میزان متابولیسم پایه شما خواهد داشت. هرچه عضله‌ی بیشتری اضافه کنید، در زمان استراحت کالری بیشتری نیز می‌سوزانید.

مزایا یوگا در خانه چیست ؟!

 1. انعطاف‌پذیری زمان: می‌توانید هر زمانی که برای شما مناسب است، به یوگا مشغول شوید و به دلخواه خودتان زمان برای انجام تمرینات خود بگذارید. این به شما امکان می‌دهد به آسانی برنامه درسی خود را با برنامه‌های روزانه و پیشنهاد شده متفاوت کنید.
 2. راحتی و خصوصیت: یوگا در خانه به شما این امکان را می‌دهد که در فضای شخصی خود تمرین کنید بدون توجه به دیگران. این باعث می‌شود تاحالا اگر در جلسه‌های گروهی حضور داشته‌اید، با رفع احتمال ارتباط چشمی با دیگران و با اختلالاتی نظیر صدا و تسخیر محیط قادر به تمرین بهتر و مرکزی‌تر باشید.
 3. دسترسی آسان به منابع آموزشی: با توجه به پیشرفت تکنولوژی و عصر دیجیتال، می‌توانید به آسانی منابع آموزشی یوگا در خانه را پیدا کنید. این شامل ویدئوهای آموزشی، برنامه‌های انلاین و اپلیکیشن‌های مختلفی است که شما را در انجام تمرینات یوگا هدایت می‌کنند.
 4. صرفه‌جویی در هزینه‌ها: یوگا در خانه معمولاً هزینه‌های کمتری دارد، زیرا نیازی به هزینه‌های حضور در جلسات گروهی ندارید. همچنین، نیازی به متعلمِ گفته شده هم نیست و می‌توانید با استفاده از منابع آموزشی آنلاین به صورت خودآموز یوگا را بیاموزید.

معایب یوگا در خانه چیست ؟!

 1. نبود هدایت و نظارت: در حین انجام یوگا در خانه، شما به یک مربی حرفه‌ای راهنمایی نمی‌شوید و نمی‌توانید از تجربه و دانش یک مربی تخصصی استفاده کنید. این ممکن است باعث بازگشت به هنگام برخی تمرینات نادرست و حرکات نادرست شود که ممکن است به آسیب‌های فیزیکی منجر شود.
 2. عدم تشویق و انگیزه: یکی از معایب یوگا در خانه، عدم وجود انگیزه و تشویق بیرونی است. وجود مربی و جمعیت یوگای گروهی، عموماً برای هر فردی انگیزه ایجاد می‌کند تا بهتر و پیشرفت کند. در یوگا در خانه، شما ممکن است کمتر تمایل به ادامه تمرینات خود داشته باشید.
 3. تمرین اشتباه: بدون هدایت صحیح، ممکن است در انجام تمرینات یوگا اشتباه کنید. این می‌تواند بازگشت به هنگام، ایجاد آسیب‌های فیزیکی یا حتی انجام تمرینات با کارایی کمتر را به دنبال داشته باشد.
 4. احتمال اندازه گیری نادرست: بدون توجه به تشخیص و رفع اشتباهات، احتمال اندازه‌گیری نادرست در تمرینات یوگا در خانه وجود دارد. این ممکن است باعث تأخیر در پیشرفت شما و عدم برطرف کردن نیازهایتان شود.