قوطی فلزی یا تین کن ها سالهای سال است که به عنوان یکی از محبوبترین نوع بسته بندی ها در نظر گرفته میشوند. در این مقاله سعی بر این است که به این سؤال پاسخ دهیم که قوطی فلزی : یک قوطی فلزی چیست؟

همانطور که اشاره شد قوطی فلزی یک نوع بسته بندی است که در صنایع مختلف برای حفظ محصول خود از آن استفاده میکنند، این نوع بسته بندی برای بعضی از محصولات مثل مواد غذایی مزایای مختلفی مثل ماندگاری بالاتر یا حمل و نقل راحتتر را به ارمغان می آورد. بسیاری از قوطی های فلزی باید با برش دهنده مخصوص پوششان کنده شود و یا خود دارای پوششی جداشونده اند که کار را برای مخاطب و مشتری راحتتر میکند.

تاریخچه قوطی فلزی

قوطی های فلزی مثل هر دست ساخت انسان دارای تاریخچه ی مخصوص خود است. پروسه ساخت قوطی های فلزی به سال 1810 بر می گردد که توسط مرد فرانسوی به نام  Philippe de Girard اختراع شده است. اما اولین خط تولید قوطی های فلزی به معنای واقعی توسط 2 مرد انگلیسی به نام های جان هال و برایان دانکین در شهر لندن سال 1813 صورت گرفت. آنها قوطی های فلزی خود را برای نیروی دریایی انگلیس تولید میکردند و این قوطی ها برای بسته بندی باروت و دانه های قابل کاشت مورد استفاده قرار میگرفتند.

قوطی های فلزی اولیه با آلیاژ سرب مهر موم میشدند که همین امر باعث مسمومیت افراد از طریق سرب موجود در این قوطی ها میشد.

در سال 1901 در کشور آمریکا شرکت American Can Company تأسیس شد، در آن زمان %90 قوطی های فلزی جهان در کشور آمریکا به تولید می رسید.

غذاها و محصولات خوراکی کنسرو شده باعث استفاده از قوطی های فلزی در سرتاسر دنیا بسیار محبوب شده بودند و مورد استفاده بسیاری از افراد جامعه قرار میگرفتند، حتی پیشرفت تکنولوژی این صنعت در سال 1920 که باعث راحتتر و کم هزینه تر شدن پروسه ساخت این قوطی ها شد خود دلیلی دیگر برای استفاده بیشتر از این قوطی ها و محبوبتر شدنشان شد.

قوطی فلزی طرح Filling

انواع قوطی فلزی

قوطی های فلزی دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام را از دیگری متمایز میکند. اکثرا قوطی های فلزی به شکل استوانه ای کلاسیک خود شناخته میشوند که امروزه بیشتر برای کالاهای کنسروی مصرف میشوند. خود این قوطی های استوانه ای خود دارای اندازه ها و پوشش های متفاوتی هستند که بعضی از آنها پوشش پیچی شکل و بعضی از آنها پوشش ساده ای دارند. اما به غیر از این حالت کلاسیک استوانه ای قوطی های فلزی مربعی و یا مستطیلی نیز وجود دارند که استفاده های تزئینی یا تجاری دارند.

پر استفاده ترین حالت قوطی های فلزی مستطیلی قوطی های فلزی 2 تکه هستند، این نوع از قوطی فلزی دارای درب جدا شونده هستند که میتواند بعد از استفاده از محموله قوطی دوباره جای خود قرار گیرد. از این نوع از قوطی فلزی ها به راحتی میتوانید در سایت دلم خواست پیدا کنید فقط کافیست به صفحه دسته بندی قوطی فلزی مراجعه کنید.

کاربرد قوطی های فلزی

قوطی های فلزی دارای کاربرد های متنوعی هستند که مهمترین آنها حفظ محصولات غذایی به صورت کنسرو شده است اما کاربرد آن فقط به این محدود نمیشود در قوطی های فلزی محصولات مثل رنگ های ساختمانی، اسباب بازی ها، اسپری ها، تنقلات، مواد اشتعال زا و… نیز بسته بندی میشوند. یکی از مهمترین مزیت های قوطی های فلزی این است که از نظر حمل و نقل مواد بسته بندی شده کار را خیلی راحت میکند، زیرا جنس این قوطی ها از کارتن و جعبه های پلاستیکی بهتر و با کیفیت تر است و از شیشه و بسته بندی های شیشه ای حساسیت کمتری دارد.

همچنین این نوع بسته بندی از مواد داخل خود در مقابل نور، آب و هوا محافظت میکند که هیچ نوع بسته بندی دیگری به این خوبی این نوع حفاظت از مواد بسته بندی شده را ارائه نمیدهد. پس مواد حساسی مثل روغن یا رنگ های ساختمانی بیشتر در این نوع ظرف ها نگهداری می‌شوند.

جنس قوطی‌های فلزی

معادل انگلیسی کلمه قوطی فلزی در انگلیسی tin can است، که کلمه tin خود به معنای فلز قلع می‌باشد. همین اسم نشانگر جنس اصلی قوطی های فلزی است که از آن ساخته شده‌اند، اما امروزه هیچ قوطی فلزی به طور کامل از قلع خالص ساخته نمیشود بلکه با ساخته شدن آلیاژ فولاد قلع در میانه قرن بیست روند ساخت قوطی های فلزی به طور کل متحول شد. زیرا که این آلیاژ هم مقاومت فولاد را داشت هم تولید عمده آن با قیمت بسیار کمتری صورت می‌گرفت. همچنین این آلیاژ در مقابل خوردگی و زنگ زدگی نیز مقاومت بسیاری داشت.

از سال 1957 ساخت قوطی‌های فلزی با جنس آلومینیوم شروع شد. این نوع از قوطی های جدید مزیت های جدیدی نیز به همراه داشتند، برای مثال آلومینیوم هم قیمت کمتری نسبت به آلیاژ فولاد قلع داشت و هم تقریبا همان مقاومت را در برابر زنگ زدگی و ضربه از خود نشان میداد، و اما یه مزیت جدیدی نیز داشت آن هم چکش خوری بهتر آلومینیوم در مقایسه با دیگر جنس قوطی‌های فلزی است. در نتیجه سهولت ساخت بخاطر آلومینیوم خط ساخت قوطی های فلزی جایگزین نسخه های قدیمی شد.

یک قوطی فلزی به طور سنتی دارای یک برچسب چاپ شده بر رویش است که محتویات داخل قوطی را نشان دهد و در صورت نیاز راهنمایی های لازم نیز روی این برچسب نوشته شود. امروزه در هنگام ساخت قوطی اطلاعات بر روی خود قوطی چاپ میشود، بخاطر همین تکنولوژی بعضی از قوطی های فلزی تبدیل به اسباب تزئینی شده‌اند. تبدیل شدن بعضی از قوطی های فلزی به اسباب تزئینی باعث شده است که دیگر این قوطی ها فقط استفاده صنعتی نداشته باشند بلکه افراد عادی نیز از آنها برای مقاصد مختلفی استفاده کنند.

خرید قوطی‌های فلزی

در سایت دلم خواست شما میتوانید به کلکسیون عظیمی از انواع قوطی های فلزی دسترسی پیدا کنید. سایت دلم خواست تلاش کرده است که بهترین کیفیت را با کمترین قیمت در خدمت شما قرار دهد و با دامنه وسیعی از انواع شکل و طرح های قوطی های فلزی که در سایت ما قرار دارد امکان بهترین تصمیم را برای شما ممکن میکند. فقط کافیست به صفحه دسته بندی قوطی فلزی سر بزنید.