میتوان گفت که همه‌ی ما حداقل یکبار ورزش بدمینتون را تجربه کرده‌ایم و حتی تلاش کرده ایم در آن حرفه‌ای تر شویم در این حال شاید شما هم جزو افرادی باشید که به این ورزش علاقه‌مند باشید و هر چند وقت یکبار همراه با دوستان یا اعضای خانواده این ورزش را به عنوان تفریح انجام می‌دهید، و یا حتی این ورزش را به صورت حرفه ای ادامه می دهید. در کل چه به صورت تفریح و چه به صورت حرفه ای این ورزش را ادامه بدهید نیاز دارید این ورزش را به اندازه کافی بشناسید و تجهیزات مورد نیاز آن را نیز تهیه کنید. همراه ما باشید تا به شما هم خود ورزش و هم تجهیزات مورد نیاز بدمینتون را معرفی کنیم.

تاریخچه ورزش بدمینتون

ورزش بدمینتون یا به انگلیسی Badminton ریشه در کشور هندوستان دارد و شکل اولیه آن بازی بوده است به اسم poona. بعد ها در هنگام استعمار هند توسط انگلستان این ورزش و بازی توسط افسران انگلیسی، از هندوستان به انگلیس برده شده است.

پس از استقرار افسران انگلیسی در هند آنها در ورزش poona ( که اسم شهری در هند نیز بوده است که افسران اولین بار این ورزش را انجام داده اند ) را تغییراتی دادند و ورزشی به اسم battledore and shuttlecock ابداع کردند، که در طول سالها در دهه 1870 میلادی این ورزش با تجهیزات جدید خود در انگلیس معرفی شد.

اسم این ورزش ( بدمینتون ) ریشه در سال 1873 میلادی دارد زمانی که یک دوک انگلیسی به طور رسمی این ورزش را به انگلستان معرفی کرد. این دوک در محل زندگی خود که بدمینتون نام داشت مهمانی برگذار کرد و بازی پونا را در آنجا به افراد دیگر معرفی شد و از آنجا توجه اشراف انگلیس به این ورزش جذب شدو و اسم این ورزش از همانجا بر اساس اسم محل زندگی دوک، بدمینتون باقی ماند.

نحوه بازی و قوانین

بدمینتون توسط 2 یا 4 نفر بازی می‌شود. هدف این ورزش این است که توپ پردار مخصوص بدمینتون را در با راکت ضربه زد و تلاش کرد که از تور رد کرده و توپ را در زمین حریف فرود آورد تا امتیاز کسب شود. این بازی دارای 3 ست 21 امتیازی است که هر کسی بتواند 2 ست از این 3 ست را ببرد برنده کل بازی می‌شود. این بازی دارای خطا ها و قوانین خاص تری نیز است که در سطح حرفه ای رعایت می‌شوند.

لوازم و تجهیزات مورد نیاز بدمینتون

این ورزش نیز مثل تمامی ورزش ها نیاز به تجهیزات و لوازم دارد که بدون آن ها انجام این ورزش ممکن نیست. در این مقاله سعی کرده‌ایم که علاوه بر معرفی تجهیزات بدمینتون بهترین های آنها را نیز به شما پیشنهاد دهیم .

1-راکت بدمینتون

راکت بدمینتون را می‌توان به صورت های مختلفی با مواد مختلفی ساخت و تولید کرد. بنابر به انتخاب مواد سازنده راکت، منجر به ترکیب های مختلفی از وزن ، نقطه تعادل و… راکت می‌شود. با وجود ترکیبات مختلف انتخاب بین راکت ها سخت تر و سخت تر می‌کند. شما می‌توانید به راحتی بدون نگرانی از سایت دلم خواست راکت دل خواه خود را انتخاب کنید و با بهترین قیمت ممکن تهیه کنید.

2-کفش مخصوص بدمینتون

شما می‌توانید برای انجام این ورزش از انواع کفش مناسب سالن استفاده کنید و به راحتی از این بازی لذت ببرید ولی وقتی بخواهید به صورت حرفه‌ای در مسابقات این ورزش شرکت کنید نیاز دارید که این کفش مخصوص ورزش بدمینتون را تهیه کنید تا بتوانید بهترین عملکرد خود را نشان دهید. این کفش ها به شما چسبندگی و کشش لازمه برای این ورزش را ارائه می‌دهند. همچنین این کفش ها سبک وزن هستند دارای بالشتک های مخصوصی است که هنگام پرش ضربه را جذب می‌کند. اکثرا بازیکنای سطح معمولی کفش های با کاپ بلند را پیشنهاد می‌کنند به دلیل طول عمر بیشتر این نوع کفش ها.

3-توپ بدمینتون یا Shuttlecock

توپ های بدمینتون اکثرا به دو صورت کلی تولید می‌شوند : 1- توپ های پلاستیکی 2-توپ بدمینتون با پر های طبیعی

نوع اول این توپ ها یعنی توپ های پلاستیکی محبوبیت بیشتری در بین بازیکنان سطح پایین و متوسط داراست آن هم بخاطر عمر بیشتر و قیمت بسیار پایین تر این توپ ها نسبت به نسخه پردارشان است. توپ های بدمینتونی که با پر طبیعی ساخته شده است بسیار حساس هستند مخصوصا اگر از تکنیک اشتباهی در بازی با آن استفاده شود به این دلیل اکثرا از این نوع توپ ها فقط افراد حرفه ای و کسانی که این ورزش را در سطح حرفه ای انجام می‌دهند استفاده می‌کنند. همچنین به دلیل قیمت بالای این نوع توپ ها افرادی که بدمینتون را فقط به عنوان یک تفریح و یا ورزش ساده دنبال می‌کنند سراغ توپ های پردار نمی‌روند. ولی باید به این نکته توجه داشته باشیم که در تمام مسابقات رسمی در جهان از توپ های پردار اصل استفاده می‌شود.

4-لباس بدمینتون

برای بازیکنان معمولی در سطح غیر رقابتی یک جفت شلوارک و تی شرت راحتی می‌تواند کار را برای شروع راه بیاندازد ولی ممکن است بعضی از افراد خود را به مچ بند و محافظ زانو نیز مجهز کنند که در این سطح انتخابی است و هر کسی می‌تواند باب میل نیاز خود به سمت این تجهیزات اضافه برود. اما در سطح پیشرفته و رقابتی نیاز به لباس مخصوص تیم و رنگ مشخص است که استاندارد های لازمه را رعایت کرده باشد.

تهیه لوازم و تجهیزات مورد نیاز بدمینتون

پس از آشنایی با تجهیزات مورد نیاز بدمینتون حال نوبت آن است که به سمت تهیه این لوازم برویم ولی مسئله ای که وجود دارد این است که باید به کیفیت این تجهیزات توجه شود زیرا می‌تواند باعث هزینه اضافه تری برای ما شود به گونه ای که بدلیل بی کیفیت بودن لوازم عمر آنها کوتاه باشد و به همین دلیل باید به سراغ تهیه دوباره آنها رفت. ولی شما میتوانید با خیالی آسوده از سایت دلم خواست علاوه بر لوازم مورد نیاز بدمینتون تجهیزات مورد نیاز برای دیگر ورزش ها را نیز تهیه کرده و از آنها استفاده کنید. فقط کافیست به صفحه دسته بندی لوازم ورزشی سایت دلم خواست سر بزنید.