مواد غذایی همیشه یکی از حساس ترین مواردی هستند که نیاز به نگهداری ویژه دارند به دلیل اینکه نوع نگهداری این مواد رابطه‌ی مستقیمی با سلامت افرادی دارد که از این مواد غذایی استفاده میکنند. در این مقاله سعی شده که به بهترین موارد بسته بندی مواد غذایی در منزل اشاره شود.

اهمیت بسته مواد غذایی در منزل

نکته ای که باید به آن اشاره شود اهمیت این مورد است که چرا باید به نوع نگهداری اغذیه در منزل توجه شود؟ در جواب باید گفت که بدلیل حساسیت بسیار زیاد اکثر مواد غذایی که به راحتی فاسد میشوند باید بسیار به مسئله بسته بندی اهمیت داد. همچنین بخاطر اینکه مواد غذایی و استفاده آنها ارتباط مستقیمی با سلامت افرادی که از آن تناول میکنند دارد دارای اهمیت افزون تر میشود.

بسته بندی مواد غذایی را میتوان به 2 دسته تقسیم کرد :

  1. بسته بندی شرکتی : این نوع بسته بندی توسط شرکت هایی که محصولات غذایی تولید میکنند صورت میگیرد و به آن بسته بندی صنعتی نیز میگویند که به این مورد در مقاله قبلی سایت اشاره شد و توضیحات لازمه در مورد آن داده شده است.
  2. بسته بندی خانگی : این نوع بسته بندی در منزل افراد و به صورت دستی صورت میگیرد. این نوع بسته بندی بدلیل اینکه توسط خود افراد انجام می‌پذیرد امکان اشکال در آن وجود دارد که همین مورد میتواند باعث بهداشتی نبودن و یا ناقص بودن امنیت بسته بندی مورد نظر شود.

انواع بسته بندی مواد غذایی در منزل

بعد از دانستن اهمیت بسته بندی مواد خوراکی باید به سراغ شناخت انواع بسته بندی مواد غذایی در منزل رفت و با آنها آشنا شد. در این مقاله سعی شده است که بهترین راه برای نگهداری و حفظ مواد غذایی در منزل با شما عزیزان در میان گذاشته شود.

1- پلاستیک و فرآورده های پلاستیکی

بسته بندی مواد غذایی در منزل
بسته بندی مواد غذایی در منزل

یکی از محبوبترین روش های نگهداری مواد غذایی در خانه استفاده از پلاستیک و نایلون ها است. یکی از رایجترین روش های بسته بندی مواد غذایی به صورت کلی استفاده از مواد پلاستیکی است و بدلیل اینکه در جامعه به صورت گسترده استفاده میشود در منازل نیز باب شده است. این روش دارای مزیت ها و معایب مخصوص به خود است که میتوان به آنها اینگونه اشاره کرد، مزیت اصلی آن این است که پلاستیک کاملا در دسترس عموم است و براحتی میتوان به آن دست یافت و بسیار ارزان قیمت نیز است. اما از معایب آن میتوان مناسب نبودن برای بعضی از مواد غذایی و آسیب زا بودن آن برای محیط زیست اشاره کرد.

2- فلزات و قوطی های فلزی

یکی دیگر از رایج‌ترین آنواع بسته بندی مواد غذایی به صورت کلی فلزات و مخصوصا قوطی های فلزی هستند. این روش را میتوان یکی از قدیمی‌ترین روش های بسته و نگهداری مواد نیز نام برد. قوطی های فلزی که اکثرا به صورت کنسرو در دسترس ما قرار میگیرند بعضی مواقع بعد استفاده از محتویات داخلشان تبدیل به نوعی بسته بندی جدید برای مواد غذایی دیگر در منزل میشوند. این نوع بسته بندی بسیار رایج و محبوب است که حتی فراتر از مواد غذایی برای استفاده های دیگر نیز مثل کارکرد تزئینی از آن بهره برده میشود. برای مشاهده انواع قوطی های فلزی برای نگهداری مواد مختلف و یا برای اهداف تزئینی میتوانید به صفحه دسته بندی قوطی فلزی مراجعه کنید.

از مزایای این نوع بسته بندی میتوان به مقاوم بودن آن در برابر ضربه و آسیب پذیری فیزیکی اشاره کرد همچنین مقاوم بود در مقابل رطوبت و از معایب آن میتوان به واکنش نشان دادن در مقابل بعضی از مواد غذایی خاص مثل مواد غذایی اسیدی اشاره کرد.

3- کاغذ و مقوا

کاغذ و مقوا نیز از روش های بسته بندی مواد غذایی در منزل است که توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع بسته بندی مختص به مواد غذایی خشک است و در برابر مواد خوراکی مرطوب کارکردی ندارد. همین مورد باعث شده است که این روش نسبت به دیگر روش های نگهداری اغذیه ها در فضای خانه کمتر مورد استفاده قرار بگیرد. اما نمیتوان از مزایای مختلف و بسیار زیاد این نوع بسته بندی چشم پوشاند، که از مهمترین آنها در دسترس بودن و وزن بسیار کم آن است و همچنین قیمت بسیار پایین این نوع بسته بندی. معایب نیز همانطور که به آن اشاره شد محدود بودن این نوع بسته بندی فقط مواد غذایی خشک است. همچنین بسته بندی کاغذی بسیار سست است و به راحتی آسیب میبیند که این مورد باعث میشود برای بعضی از مواد غذایی اصلا مناسب نباشد.

4- شیشه

یکی از سنتی ترین روش های نگهداری و حفظ مواد غذایی استفاده از ظروف شیشه ای است. از قدیم الایام شیشه یکی از بهترین نوع بسته بندی برای مواد غذایی در نظر گرفته شده است که دلیل آن به صورت مستقیم مرتبط است با مزایای این نوع از بسته بندی.

از مهمترین مزایای این نوع بسته بندی میتوان به مقاوم بودن این نوع بسته بندی در مقابل هوازدگی و رطوبت است. برای مثال بعضی از قوطی های فلزی در مقابل آب و رطوبت دچار زنگ زدگی و خوردگی میشوند ولی شیشه و ظروف شیشه ای همچین مشکلی را ندارند. یکی دیگر از مزایای بسته بندی شیشه ای مواد غذایی قابل مشاهده بودن محتویات آن است که میتوان به آسانی متوجه وضعیت مواد غذایی درون آن شد. از معایب بسته بندی شیشه ای یکی سنگین بودن این نوع بسته بندی است که همین عامل باعث سختتر شدن نگهداری از آن میشود و اما مهمترین عیب جنس شیشه شکستنی بودن آن است.

انتخاب بر اساس نیاز

از بین انواع بسته بندی مواد غذایی در منزل که در متن بالا به آنها اشاره شد باید بر اساس نیاز خود انتخاب کنید تا بتوانید اغذیه های خود را به بهترین شکل ممکن به صورت طولانی مدت نگهداری کنید و از فاسدی زود هنگام آن ها جلوگیری کنید. هر ماده‌ی غذایی نیازمند فضای مورد نظر خود برای نگهداری است بعضی از مواد غذایی باید از رطوبت به دور بمانند که در این حالت باید برای مثال از بسته بندی شیشه ای برای حفاظت از آن استفاده کرد و بعضی از مواد غذایی باید از نور خورشید دور نگه داده بشوند. باید تمام ویژگی های مورد نیاز را بررسی کرد تا بهترین روش را انتخاب کرد. امیدواریم این مقاله به شما در این زمینه کمک کرده باشد.